Definicija nastavak

Prvo što se mora učiniti kako bi se znalo i razumjelo značenje pojma proširenja jest otkriti njegovo etimološko podrijetlo. U tom smislu možemo reći da se nalazi na latinskom jeziku, točno u "prorogare", što je rezultat zbroja dva različita dijela:
- Prefiks "pro-", koji je jednak "naprijed".
- Glagol "rogare", koji se može prevesti kao "pitati" ili "pokušati dobiti".

nastavak

Proširenje je produljenje određenog pojma . To znači da, kada je već određeno razdoblje potrebno ili se mora proširiti, uspostavlja se proširenje.

Pretpostavimo da izdavač pokreće natječaj za priče i poziva pisce da svoja djela prezentiraju do 31. kolovoza. S obzirom na zahtjeve mnogih autora da produže rok, nakladnik objavljuje produljenje i uspostavlja novo zatvaranje natječaja za 15. rujna.

Nešto slično može se dogoditi s datumima dospijeća dostavnice . Telefonska tvrtka svojim klijentima šalje fakturu koja odgovara mjesecu svibnju, postavši kao datum dospijeća 10. lipnja . Zbog prirodne katastrofe koja stvara ekonomske poteškoće, tvrtka donosi odluku o produženju za 20 dana i na taj način produžuje rok za plaćanje.

Nastavci, poznati i kao dopunski, produljeni ili produženi, česti su u određenim sportovima . U tom slučaju, proširenje je dodatno vrijeme za igru ​​koje se dodaje pravilniku kada se registrira neriješeno. Na taj način, proširenje pruža mogućnost da se ova jednakost prekrši i da postoji pobjednički tim.

Svaki sport uspostavlja niz pravila o proširenjima. Tako, na primjer, u nogometu to znači dva puta više od petnaest minuta. Ako je na kraju toga rezultat još uvijek izjednačen, što će se dogoditi je razvoj kaznenog udarca.

U košarci, sa svoje strane, dodatno razdoblje produženja je 5 minuta i isto vrijeme određeno je za druge sportove kao što je npr. Hokej na ledu.

Mnogi su nastavci koji su se već dogodili u povijesti sporta općenito. To bi bio primjer, primjerice, onog koji je odigrala Španjolska u utakmici finala Svjetskog nogometnog prvenstva protiv Nizozemske. Nogometni gradski stadion u Johannesburgu, u Africi, bio je poprište ovog događaja zbog kojeg je španjolski tim osvojio pobjedu nakon produžetka veznjaka nogometnog kluba Barcelona, ​​Andresa Iniesta, postigao je gol. On je postigao gol u 116. minuti igre.

Na primjer: košarkaška utakmica u španjolskoj ACB ligi završava rezultatom 75-75 na kraju 40 minuta igre . Nakon toga započinje produljenje od 5 minuta . U slučaju da se prvo produženje završi jednakošću, mnogi će se igrati po potrebi sve dok se ne proglasi pobjednik.